Ledek vápenatý

Ledek vápenatý jsou bílé až našedlé granulky, které se velmi dobře rozpouštějí ve vodě. Je to typické hnojivo pro přihnojování během vegetace, zvlášť vhodné též k plodinám náročným na vápník.

Dodává se v granulích 1 až 5 mm. Chemicky Je to dusičnan vápenatý s malým podílem dusičnanu amonného. V průměru obsahuje 15,5% dusíku, z toho 14 % ledkového a 1,5 čpavkového N, dále pak 28 % vápníku rozpustného ve vodě (vyjádřeno jako oxid vápenatý).
Ledkový dusík působí ihned a je vhodný tam, kde chceme rychle podpořit růst rostlin. Také v suchých letech a na studených nečinných půdách působí rychle a spolehlivě. Ledkový dusík je v půdě málo poután, a proto větší množství, zejména na lehkých půdách používáme v několika dávkách. Z toho vyplývá, že ledek vápenatý je hnojivém, určeným k používání v průběhu vegetace rostlin (na list). Není vhodné jej však rozhazovat na široko na vlhké rostliny a není třeba jej zapravovat do půdy, poněvadž k jeho rozpouštění stačí vzdušná vlhkost. Přítomnost vápníku dodává ledku vápenatému příznivý fyziologicky alkalický účinek, který na kyselých půdách vytváří současně lepší podmínky, jak pro růst rostlin, tak pro rozvoj půdní mikroflóry (přispívá ke kypření povrchu půdy).
Ledek vápenatý se osvědčuje také k rychlému posílení porostů, zeslabených přezimováním, chorobami a škůdci. Proto dáváme přednost ledku vápenatému na těžkých, málo činných půdách, kde se jiná dusíkatá hnojivá pouze obtížně přeměňují na ledkovou formu dusíku. Zpravidla však ledek vápenatý nepoužíváme k úhradě celé dávky dusíku;převážně jím hnojíme během vegetace.

Skupina

zelenin

Druh

Dávka v g/m2

Košťáloviny

kapusta 55 kedlubny 40 květák, zelí 65

Kořenová

zelenina

celer , černý kořen, petržel, ředkev, červená řepa 55 karotka 25 ředkvička 15

Plodová

zelenina

okurky, paprika rajčata 40 tykev 55

Cibulová

zelenina

cibule, česnek pór

35

40

Listová

zelenina

salát, špenát štěrbák

40

Luskoviny

hrách, fazole

15

Vytrvalé a aromatické zeleniny

křen, reveň kopr

55

15

Ostatní

rané brambory

40

Zcela zvláštní je použití ledku vápenatého k přihnojování jabloní během vegetace postřikem 1% na plody k omezení výskytu houbových chorob. Používá se 4-6 postřiků od poloviny července zhruba ve 2 týdenním intervalu.